Štrajk u “Juri”: Pretnje radnicima da se seli fabrika, štrajkači poručuju – živećemo i posle toga

Nakon jednosatnih štrajkova u petak i ponedeljak, deo radnika leskovačke “Jure” od jutros je stupio u celodnevnu obustavu rada, a zahtevi su im povećanje plate i toplog obroka, kao i humaniji uslovi u toaletima fabrike. Predstavnici štrajkačkog odbora tvrde da menadžeri zastrašuju radnike kako ne bi štrajkovali, prete im otkazima i selibom fabrike u Slovačku i Tunis, a jedna od radnica zaključuje: “Ne vidim šta više mogu da nam uzmu. Dozvolili su ljudi u Juri dostojanstvo da nam uzmu”.

Povećanje cena u kantini fabrike i, kako kažu, katastrofalno stanje u toaletima, bili su “okidač” da se krene u štrajk i ukaže na sve probleme sa kojima se suočavaju radnici ove fabrike.Kaže da ona nije nula, ovca ili ID broj, već Nešić Mirjana; foto: I. M.

13 godina sam zaposlena ovde i nikad ništa bolje nije bilo. Većina nas starih radnika je bolesno. Ganjaju nas kao robove. Makar da nas cene kao ljude. Ne može meni niko da kaže da sam nula, da sam ovca, da sam ID broj, ja sam Nešić Mirjana – ističe radnica Mirjana Nešić.

Kaže da su posle prvog štrajka počeli veliki pritisci menadžera na radnike i zastrašivanje, pa da su se neki zaposleni i povukli i ostali unutra. Napominje da se preti da će proizvodnja biti preseljena, pa da će svi ostati bez posla.

Pa neka idu, ako su rešili da idu neka idu. Živećemo i posle toga, nije to prva firma koja je otišla iz Srbije – poručuje Nešićeva.

I dalje najviše radnika radi za minimalac, kaže Stojanović; foto: I. M.Poverenik Samostalnog sindikata metalaca u leskovačkoj fabrici Jura Predrag Stojanović kaže da su zahtevi štrajkača su da se plata poveća 20%, a da se bonus na prisutnost obračunava po danu prisutnosti na radnom mestu, jer se trenutno, kako objašnjava, radnicima umanjuje plata kada odsustvuju sa poslu, čak i kada su na bolovanju.

Došlo je zadnje vreme da radimo za minimalac. Odlično znamo da je naša kompanija došla 2020. godine u našu zemlju i pokupila sve moguće subvencije od država i ona je dužna da nam da tih 20% preko minimalca. Međutim, oni ne daju, a mi uplašeni iz različitih razloga, pošto su pretnje svakodnevne. Međutim, borimo se dok nam ne ispune naše zahteve, nećemo da stanemo – kaže Stojanović.

Ne odustaju dok se ne ispune zahtevi; foto: I. M.U štrajku u leskovačkoj fabrici je oko 50% zaposlenih, a prema rečima Srđana Atanasovskog, člana pregovaračkog tima štrajkačkog odbora, mnogi od njih su poklekli pod pritiscima poslodavca.

Napominje da pravih pregovora sa predstavnicima kompanije još uvek nije bilo, ali da su se sastali dva puta.

Prvi razgovori su bili u petak, gde su iz firme želeli da utiču na sastav pregovaračkog tima, pa nije ni bilo pregovora. Zatim smo se sastali u ponedeljak gde je traženo od nas da detaljno obrazložimo sve naše zahteve i nije bilo nikakve kontra ponude, tako da ni juče zapravo nije bilo pravih pregovora – kaže Atanasovski.

Ističe da je njihova strategija da ne odustanu od štrajkova i da će ih produžavati iz nedelje u nedelju i tako vršiti sve veći pritisak na poslodavca.

Od poslodavca očekujemo da otpočne konketne pregovore i da na njih dođe sa konkretnom ponudom za radnike Jure – kaže Atanasovski.


Podrška drugih sindikata, partija i pojedinaca

Treći dan štrajka; foto: I. M.Radnicima južnokorejske kompanije “Jura” u Leskovcu koji štrajkuju podršku su javno izrazili Udruženi sindikati Srbije “Sloga”, Zeleno-levi front i politička platforma “Solidarnost”.

Predsednik sindikata “Sloga” i narodni poslanik Željko Veselinović, poziva srpsku javnost da pruži podršku radnicima u štrajku.

Pozivamo celokupnu srpsku javnost da se priključi podršci radnicima Jure. Ovo nije samo borba za prava radnika u jednoj fabrici, već za dostojanstvo i poštovanje radničkih prava u celoj Srbiji – rekao je Veselinović.

Veselinović je takođe apelovao na međusobnu kolegijalnost svih sindikata i zaposlenih u fabrici, posebno onih koji rade po ugovoru, da ne opstruišu štrajk radeći dok njihove kolege štrajkuju.

Podršku pruža i politička platforma Solidarnost iz koje kažu da treba čestitati “hrabrim ljudima koji se godinama suprotstavljaju ovom poslodavcu koji ima nesebičnu podršku država u izrabljivanju radnika i radnica”.