Fabrika „Jura“ iz Leskovca u štrajku: Radnici se bore za veće plate i normalne toalete

Radnici južnokorejske fabrike “Jura” u Leskovcu rade za minimalac, i rešili su da prekinu tu tradiciju Počeli su seriju štrajkova, traže veće plate i tople obroke, a moraju da se bore i za ono što bi trebalo da se podrazumeva – sredstva za higijenu u toaletima. Iz ove fabrike smo, nažalost, navikli na teške priče, a pamtimo je i po savetu da radnici umesto odlaska u toalet nose pelene. Radnici za danas najavljuju prekid rada na sat vremena, a za sutra celodnevni štrajk. Detaljnije o zahtevima zaposlenih i uslovima rada u “Juri” reč jutra dajemo Srđanu Atanasovskom, članu pregovaračkog tima radnika u štrajku.

„Zahtevi štrajkaškog odbora „Jure“ su: Povišica plate od 20 odsto, povećanje toplog obroka sa 250 na 400 dinara i poboljšanje drugih uslova, a to je pre svega ukidanje bonusa za prisutnost, kao i dodatnih 5 miliona dinara na mesečnom nivou za sve tri fabrike za sredstva za higijenu u toaletima“, naveo je Atanasovski i ukazao da je to 30 dinara dnevno po radniku, odnosno manje od cene jednog toalet papira.

Naglasio je da su upravo toaleti, ali i kantina sa svojim smanjivanjem porcija, bili okidač za štrajk.

Prema njegovim rečima u Juri postoji praksa isplate bonusa na prisutnost.

„Radnici ovde uglavnom rade za minimalac koji je oko 47.000 dinara. Ako ne izostanu nijedan dan sa posla u mesecu, dobiju još 10 odsto bonus. Ako ne izostanu nijedan dan, odnosno ne odu na bolovanje tri meseca, dobiju još 10 odsto. Na kraju, ako ne izostanu nijedan dan šest meseci, dobijaju još neki procenat, manji od 10 odsto. Ovo  u praksi znači da ljudi koji odu na bolovanje, šest meseci ne mogu posle da dostignu punu platu“, objasnio je član pregogvaračkog tima, dodajući da je to tzv. politika kažnjeničkih bonusa, za koju čak postoji i mišljenje poverenika za ravnopravnost da je diskriminatorna.